Muzeul Național de Istorie a României

Ernest Oberländer-Târnoveanu

Ernest Oberländer-Târnoveanu

Manager

Paul Cristian Damian

Paul Cristian Damian

Director adjunct

Cornel Constantin Ilie

Cornel Constantin Ilie

Director adjunct

Cristina Moisescu

Cristina Moisescu

Contabil șef

Departamente

Conducere

Ernest Oberländer-Târnoveanu – Manager

direct@mnir.ro

Paul Cristian Damian – Director adjunct

directoradjunct_pd@mnir.ro

Cornel Constantin Ilie – Director adjunct

directoradjunct_ci@mnir.ro

Cristina Moisescu – Contabil șef

contabilsef@mnir.ro

Compartimentul Juridic

juridic@mnir.ro

Compartimentul Secretariat

direct@mnir.ro

  • Tina-Carmen Duminică – Referent
  • Aurelia Simona Cozma – Supraveghetor

Compartimentul Achiziții Publice

achizitii@mnir.ro

  • Mariana Ghinea – Referent de specialitate
  • Violeta Rodica Mihai – Referent de specialitate

Compartimentul Resurse Umane și Salarizare

resurseumane@mnir.ro

  • Nicoleta Chiriță – Referent de specialitate
  • Daniela Antoaneta Radu – Referent de specialitate

Compartimentul Audit Public Intern

audit@mnir.ro

  • Corina Elena Negrea – Auditor

Compartimentul de Prevenire a Incendiilor și Protecție a Muncii

pipm@mnir.ro

  • Gheorghe Lia – Referent

Compartimentul Informatică

informatica@mnir.ro

  • Mihai Ștefan Florea – Muzeograf

Secția Cabinet Numismatic și Tezaurul Istoric

1. Compartimentul Cabinet Numismatic –  cabinetnumismatic@mnir.ro

  • Delia Florina Moisil – Muzeograf
  • Manuela Salomeea Ion – Muzeograf
  • Tudor Alexandru Martin – Muzeograf
  • Loredana Mihaiela Surdu – Muzeograf

2. Biroul Tezaurul Istoric –  tezaurulistoric@mnir.ro

Rodica Oanţă-Marghitu – Şef birou

  • Alexandru Sorin Liviu Arbunescu-Vlădescu – Muzeograf
  • Katia Moldoveanu – Muzeograf
  • Christina Elena Știrbulescu – Muzeograf
  • Raluca Mălăncioiu – Muzeograf
  • Alis Nicoleta Dumitrașcu – Muzeograf

3. Compartimentul Centrul Național de Documentare în Domeniul Numismaticii „Octavian Iliescu” –

  • Cristiana Tătaru – Muzeograf

Secția de Arheologie Pre și Protoistorică, Clasică, Medievală și Preventivă

arheologie@mnir.ro

Ion Silviu Oţa – Şef Secţie

    A. Compartimentul de Arheologie Pre şi Protoistorică, Clasică şi Medievală

 

  • Radian Romus Andreescu – Cercetător științific
  • Dragomir Nicolae Popovici – Cercetător științific
  • Eugen Silviu Teodor – Cercetător științific
  • Cătălin Dragoș Bem – Cercetător științific
  • Adela Bâltâc – Cercetător științific
  • Roman Petru Ovidiu Țentea – Cercetător științific
  • Sorin Oanță-Marghitu – Muzeograf
  • Corina Borș – Cercetător științific

 

    B. Compartimentul de Arheologie Preventivă

  • Mihaela Simion – Muzeograf
  • Mihai Gabriel Vasile – Muzeograf
  • Irina Ene – Muzeograf
  • Eugen Marius Paraschiv-Grigore – Muzeograf
  • Decebal Vleja – Muzeograf
  • Emil Ionuț Dumitrașcu – Muzeograf
  • Ionuț Bocan – Muzeograf
  • Cătălina Mihaela Neagu – Muzeograf
  • Alexandru Mircea Rațiu – Muzeograf
  • Alexandru-Cătălin Lazăr – Muzeograf
  • Andra Samson – Muzeograf
  • Camelia Odică – Administrator

Secția de Istorie Medievală, Modernă și Contemporană

istorie@mnir.ro

Oana Ilie – Șef secție

    A. Compartimentul de Istorie Medievală

  • Ginel Ionel Lazăr – Cercetător științific
  • Alexandra Mărășoiu – Documentarist
  • Andreea Ştefan – Muzeograf
    B. Compartimentul de Istorie Modernă şi Contemporană

  • Diana Maria Mandache – Cercetător științific
  • Florin Georgescu – Muzeograf
  • Eugenia Nicoleta König – Muzeograf
  • Pompilia Gon – Muzeograf
  • Cristina Păiuşan-Nuică – Cercetător științific
  • Victoria Neagu – Supraveghetor

CV-uri specialiști

Secția Relații cu Publicul

relatiipublice@mnir.ro

Gabriela-Adela Stan – Şef secție

    A. Compartimentul Organizarea de Expoziții şi Evenimente Culturale, Publicații şi Comunicare

  • Marius Amarie – Restaurator
  • Georgiana Ducman – Desenator artistic
  • Cristina Elena Joița – Analist ajutor
    B. Compartimentul Pentru Programe şi Proiecte
    C. Compartimentul de Educație Muzeală, Marketing Cultural, Relații cu Publicul

  • Simona Mihaela Mateescu – Desenator artistic
  • Maria Gabriela Necula – Muzeograf
  • Andreea Nicoleta Bîrzu – Muzeograf
  • Ana Ciobanu – Portar
    D. Compartimentul Centrul Național de Cercetare şi Documentare în Domeniul Muzeologiei „Radu Florescu”

  • Flavius Nicolae Roaită – Muzeograf

Secția Patrimoniu

patrimoniu@mnir.ro

Alexandru Mihail Bădescu – Şef secție

    A. Compartimentul de Conservare a Patrimoniului

  • Cristina Olteanu – Conservator
  • Cristina Stanciu – Conservator
  • Ștefania Szucs – Conservator
  • Vasilica Simona Alecu – Conservator
  • Mihaela Chiriac – Conservator
    B. Compartimentul pentru Evidență şi Gestiunea Generală a Patrimoniului

  • Valentin Ionuț Drăgoiescu – Muzeograf
  • Florentina Manuela Țuhașu – Conservator
  • Alexandra Sferle – Analist ajutor
  • Roxana Gâscă – Muzeograf
    C. Compartimentul Supraveghere şi Protecția Patrimoniului

  • Costel Chițu – Trezorier
  • Constantin Dumitru – Trezorier
  • Savin Mureșan – Supraveghetor
  • Georgiana Luminița Toma – Supraveghetor
  • Nicolae Găman – Supraveghetor
  • Elisabeta Halvagiu – Supraveghetor

CV-uri specialiști

Secția Investigații Fizico-Chimice și Biologice

investigatii_fcb@mnir.ro

Migdonia Georgescu – Şef secție

    A. Compartimentul pentru Investigații cu Radiații Nucleare

  • Zizi Ileana Baltă – Cercetător științific
    B. Compartimentul Centrul Național de Cercetări şi Investigații Fizico-Chimice şi Biologice

  • Olimpia Hinamatsuri Barbu – Cercetător științific
  • Irina Petroviciu – Cercetător științific
  • Cristina Carșote – Chimist principal
  • Oana Mirela Chachula – Biolog principal
    C. Compartimentul Centrul Național de Cercetări Pluridisciplinare „Alexandra Bolomey”
  • Valentin Radu – Cercetător științific
  • Constantin Haită – Cercetător științific

CV-uri specialiști

Secția Restaurare

restaurare@mnir.ro

Gabriela Dragomir – Şef secție

  • Florentina Mădălina Voicu – Restaurator
  • Alexandru Dozsa – Restaurator
  • Ioan Paul Popa – Restaurator
  • Marian Radu – Restaurator
  • Francisc Dozsa – Restaurator
  • Ștefana Gyenge – Restaurator
  • Georgeta Nuță – Restaurator
  • Cristina Petcu – Restaurator
  • Sergiu Sorin Popescu – Restaurator
  • Cristina Moșoiu – Restaurator
  • Radu Florian Bălănescu – Restaurator
  • Bogdan-Dumitru Mladin – Restaurator

Secția Muzeul Național Filatelic

muzeulfilatelic@mnir.ro

Sorian Uyy – Șef secție

  • Ramona Monica Lazăr – Muzeograf
  • Cristina Barbu – Muzeograf
  • Alexandru-Cristian Voicu – Muzeograf
  • Florin Dinu – Supraveghetor
  • Antonio David Chiriță – Supraveghetor

Compartimentul Financiar-Contabil și Casierie

financiar@mnir.ro

  • Alina Mihaela Dobre – Economist
  • Maria Dinu-Ghebuță – Economist
  • Dana-Cristina Bănescu – Economist
  • Florentina Toașcă – Contabil
  • Gherghina Stan – Şef depozit
  • Maria Ganea – Supraveghetor
  • Valerica Stanciu– Supraveghetor

Serviciul Tehnico-Administrativ

tehnic_admin@mnir.ro

  • Cristian Dina – Şofer
  • Florin Marin – Șofer
  • Gelu Ţăndărică – Muncitor calificat
  • Florian Sferle – Muncitor calificat
  • Ionel Ene – Muncitor calificat
  • Ioan Dumitrescu – Muncitor calificat
  • Iulian Oprescu – Muncitor calificat
  • Valentin Paraschiv – Muncitor calificat
  • Viorel Năstase – Muncitor calificat
  • Dănuț Ianache – Muncitor calificat
  • Constantin Năstase – Muncitor calificat
  • Ion Banu – Muncitor calificat
  • Adrian Cristea – Muncitor calificat
  • Claudia Pavel – Îngrijitor
  • Eugenia Buzoianu – Îngrijitor
  • Gheorghe Ganea – Îngrijitor
  • Mioara Pîrvu – Îngrijitor
  • Vasilica Tarabega – Îngrijitor